Објавено на:

Продолжува потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ, се пребарува поширокото подрачје на селото Злот

t

Потрагата по телото на двегодишната Данка Илиќ од Бор продолжи и денеска. Полицијата го пребарала поширокото подрачје на селото Злот, на пат кон Шумраковац, а од вчера во потрагата се вклучиле и 50 припадници на Жандармеријата, јавува РТС.

Припадниците на Управата за криминалистичка полиција (УКП) од Белград и Бор интензивно работат на пронаоѓање на телото на малата Данка и утврдување на сите факти и околности поврзани со овој случај, а во потрагата од село Злот до градот Шумраковац, пишува РТС.

Од српското МВР потсетуваат дека во потрагата по исчезнатото девојче досега учествувале неколку стотици припадници, кои интензивно работеле на детална потрага на поширокиот и потесниот простор во овој дел од округот Бор.

Од вторникот се пребарува просторот околу куќата на Д.Д., осомничениот за убиството на малата Данка.

Во понеделникот беше претресен вториот дел од Кањонот Лазарев, откако полицијата заедно со спасувачката екипа и Планинарската спасувачка служба ги заобиколи првите 3,5 километри. Се пребаруваше и јамата над кањонот длабока 70 метри.

Двегодишната Данка Илиќ исчезна на 26 март на семејниот имот.

По 10-дневна потрага и детални проверки на сите индиции и информации, полицијата уапси двајца 50-годишни мажи од Бор, осомничени за убиство, кои се спроведени на распит во Вишото јавно обвинителство Заечар.

Станува збор за работници од „Водовод“, на кои им е одреден притвор до 30 дена. Тие се товарат за кривично дело тешко убиство во соизвршителство.

Обвинителството соопшти дека Д.Д. го признал делото, додека Ј.С. се бранел со молчење. Таткото и братот на еден од осомничените се уапсени под сомнение дека помогнале да се префрли телото на непозната локација. Во Полициското одделение Бор почина братот на осомничениот за убиството на Д.Д.

Во меѓувреме, директорот на ЈП „Водовод“ во Бор поднесе оставка од, како што наведе, морални причини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Бараат да се откажеме од името…

Вселенската патријаршија поставува неприфатливи услови за да…

Ескобар: Добивме уверување од сите нивоа на…

Очекуваме дека Македонија ќе продолжи по европскиот…

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…