Проруските власти во Украина: Големо мнозинство од граѓаните гласаа за приклучување кон Русија

t

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги објавија првите резултати од референдумите за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон кон Русија, според кои огромно мнозинство од граѓаните гласале „за“.

Во областа Запорожје со обработени 19 отсто гласови и „за“ се изјасниле 98,19 отсто од гласачите, во Доњецката Република со обработени 16 отсто гласови „за“ гласале 98 отсто.

Во Луганската република обработени се 13 отсто од гласовите, а „за“ се изјасниле 97,82 отсто од гласачите, додека во Херсон со обработени 14 отсто, 96,97 отсто од гласачите гласале за приклучување кон Русија, пренесе Бета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Западот ќе му требаат до 15…

Ќе бидат потребни 10 до 15 години…

Димитров: ЕУ не направи ништо опипливо за…

Поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи…

Мехмедовиќ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројот…

Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројката е…

(Видео) СОЛЗИ ВО „ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД“: Македонскиот…

Целиот регион зборува за вчерашниот настап на…

Северна Кореја: 130 проектили кон демилитаризираната зона

Расположението не е добро во двете Кореји,…