Професорот Дескоски за „Плацеви на Водно“: Cyдењето е фиjaско, случаите на СЈО ќе завршат нecлавно во Стpaзбур

t

Професорот по право Тони Десковски сопруг на поранешната министерка за правда од СДСМ, Рената Десковска важи за експерт кој своите лични убедувања не ги става пред фактите и фактичката состојба.

На Фејсбук тој проговоре за вчерашното фијаско на рочиштето за предметот „Плацеви на Водно“, кога со економското вештачење се докажа дека нема уплати од Македонија и од Груевски на сметка на фирмата од Белизе.

И самиот професор вчерашното рочиште го квалификува како фијаско истакнувајќи дека поради незаконското работење на СЈО сите негови постапки ќе завршат неславно.

-Редно е да се доживее и едно фијаско во судница, за да сфатиме во какво зло се претвори СЈО. Уште во моментот кога се напушти законската рамка, беше јасно дека ќе заврши неславно. Останува уште Судот за човекови права во Стразбур да одлучи за двете прашања: 1) употреба на снимките како доказ и 2) дејството на помилување на претседателот Иванов, пишува професорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поплавени се и Владата, Собранието, поранешното СЈО…

Невремето во Скопје предизвика големи материјални штети…

Од утре делумна забрана во парк-шумата „Водно“…

Градот Скопје ги известува граѓаните дека од…

Град Скопје: Успешно реализирана “генералката” за чистење…

Над 200 волонтери успешно ја спроведоа големата…

“Генералка викенд” – Градот Скопје се приклучува…

„Генералка викенд“ за поубаво и почисто Водно…

Државното правобранителство поднесе кривични пријави против двајца…

Државното правобранителство поднело кривична пријава против двајца…