Објавено на:

Путин: Америка ја сече гранката на која седи

t

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти ја сечат гранката на која седат, изјави рускиот претседател Владимир Путин на крајот од посетата на Кина.


Претседателот на прес-конференцијата укажа на грешката на американските политички елити. Како што рече, тие самите си нанесуваат огромна штета, ја поткопуваат довербата во доларот и постепено го намалуваат статусот на доларот како светска порамнување и резервна валута.
„Затоа што од политички причини американските власти ја поткопуваат довербата во доларот, слабеејќи го главниот, основен и најважен инструмент на нивната моќ – доларот.

Самите си нанесуваат непоправлива штета. Популарно да се изрази, со нашата позната изрека – едноставно ја сечат гранката на која седат. Тоа е страшна кукавичлук, но тие не можат да се сопрат“, коментираше Путин за проблемот со плаќањата меѓу руските и кинеските банки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Германија спречи нови санкции против Русијa

ЕУ не постигна договор за 14-тиот пакет…

ДЕТАЛИ ЗА МАСОВНИОТ НАПАД НА РУСКАТА ВОЗДУХОПЛОВНА…

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…