Објавено на:

Путин: Ги знаеме имињата на агентите на ЦИА кои ги водат украинските неонацисти да вршат злосторства

t

Рускиот претседател Владимир Путин упати сериозни обвинувања против Украина и САД, велејќи дека западното разузнавање им дава инструкции на украинските неонацисти.

– Борците од украинските ултранационалистички баталјони, интегрирани во Националната гарда, се вклучени во жестоки злосторства против заробени руски војници, украински цивили, па дури и припадници на украинската армија – рече Путин.

Владимир Путин рече дека Русија ги знае имињата на западните разузнавачки служби кои ги „насочуваат“ украинските неонацистички борци, кои се поттикнуваат да вршат криминални дејствија, како што се плановите за атентат на руски новинари.

– Бидејќи не успеваат да ги постигнат своите цели во рускиот информативен простор, измамувајќи ги сопствените граѓани, се разбира користејќи ја својата монополска позиција во информацискиот простор во нивните земји и во некои други земји, но не успеваат во Русија, преминаа на политика на терор. – подготовки за убиство на нашите новинари – рече Путин.

– Треба да се напомене дека ги знаеме имињата на оние од западните служби, пред се, се разбира, од американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), кои работат со украинската безбедност – рече Путин на брифинг со руските обвинители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џачка: Имаше спорадични случаи на бугарска асимилација…

Реална е можноста Албанија и Република Македонија…

Москва нема да ги промени плановите за…

Русија денеска соопшти дека нема да ги…

Затоа Јапонија е држава: Разрешен пратеник затоа…

Популарниот јапонски јутјубер Јошиказу Хигашитани остана без…

За НАТО се обединивме сите, вели Ковачевскии

„Одлуката за членство во НАТО ги проби…

Комисијата за употреба на историските имиња утре…

Комисијата за употреба на историските имиња утре…