Објавено на:

Путин го доби планот: Русија планира да го обнови Мариупол за три години

t

Русија планира да го обнови Мариупол за само три години.

На Путин веќе му е врачен план според кој само годинава ќе бидат изградени 90 социјални објекти.

И субјектите на Руската Федерација самостојно помагаат во обновата на уништените градови Донбас.

Првите региони започнаа со хуманитарни мисии на крајот на мај.

Руските градови и региони веќе си поделија надлежности, односно се договорија кој регион во кој град ќ помогне со донации.

Благодарение на спонзорството, училиштата, клиниките, патиштата се реновираат, се доставуваат храна и лекови, соопштуваат од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Закана од Путин: Во 2014 немавме хиперсонично…

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека…