Путин: Западот „си пукаше во нога“ со санкциите против Русија

t

Ограничувањата ефективно доведоа до тоа Русија да го зголеми својот суверенитет, рече претседателот на РФ, Путин.

Западните земји ги оштетуваат сопствените економии кога ја ограничуваат можноста на Русија да ги користи нивните валути преку повеќекратни санкции, изјави во четвртокот рускиот претседател Владимир Путин.

Според Путин, употребата на доларот и еврото за сервисирање на рускиот извоз се намалила од 87 отсто во 2021 година на 24 отсто од септември 2023 година, поради западните ограничувања. Во исто време, уделот на руската рубља и кинескиот јуан достигна 40% и 33%, соодветно.

„Тие [Западот] си пукаа во стапалото. Дали е ова лошо за нас? Не навистина. Колку повеќе ја користиме нашата национална валута, толку подобро. Ова го зголемува нашиот суверенитет“, инсистираше претседателот, додавајќи „Не се откажуваме од [доларот и еврото], тие само што почнаа да ни предизвикуваат проблеми со порамнувања во странски валути“.

Говорејќи за рубљата, претседателот истакна дека девизниот курс флуктуира и зависи од економските фактори, како што се цените на извозните стоки и зголемената побарувачка во земјата. Повеќето фактори кои влијаат на валутата се податливи, според Путин, кој инсистираше на тоа дека ситуацијата „се нормализира“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Русија е за решение со две држави…

Русија е за регулирање на ситуацијата меѓу…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Руски физичар осуден на 14 години затвор…

Рускиот физичар Анатолиј Маслов, кој работел на…