Објавено на:

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе стои рамо до рамо со Иран во тешките денови

t

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до Иран во врска со смртта на претседателот Ебрахим Раиси, се наведува на веб-страницата на Кремљ.
„Почитуван господине (врховен лидер на Исламската Република Иран) Али Хамнеи, ве молиме примете го моето длабоко сочувство за огромната трагедија што го снајде народот на Исламската Република Иран – несреќа што го однесе животот на претседателот Сејед Ебрахим Раиси, како и животот на голем број други истакнати владини фигури на вашата земја“, се вели во телеграмата.

Турција ќе застане на страната на Иран во тешките денови, изјави претседателот на земјата Реџеп Таип Ердоган.


Хеликоптерот со Раиси, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и други официјални лица се урна на 19 мај во северозападниот дел на земјата во регионот Верзеган. Утрото на 20 мај, иранскиот потпретседател Мохсен Мансури ги потврди извештаите дека претседателот и неговата делегација загинале во хеликоптерска несреќа. Делегацијата се враќаше по посетата на Азербејџан, каде Раиси и неговиот колега од Азербејџан Илхам Алиев учествуваа на церемонијата на отворање на хидроелектричниот комплекс Гиз Галаси и пуштањето во употреба на хидроелектричниот комплекс Кудаферин на граничната река Аракс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…