Објавено на:

Путин и Макрон: Руските мировници во Нагорно-Карбах помагаат за прекин на огнот

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави по разговорите со неговиот француски колега Емануел Макрон во посета на земјата, дека нивните позиции за ситуацијата околу иранскиот нуклеарен договор се многу блиски.

„Разговаравме за ситуацијата околу иранскиот нуклеарен договор и обновувањето на Заедничкиот сеопфатен план за акција (JCPOA) кој беше усвоен во 2015 година и одобрен со резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на Обединетите нации. Споделуваме мислење дека е неопходно да се продолжат дипломатските напори и да поттикне компромисни решенија во интерес на спасување на овој голем документ“, рече тој.


„Се согласивме дека нашите позиции по ова прашање се многу блиски или, како што велат дипломатите, се совпаѓаат“, додаде тој.

Според рускиот лидер, на разговорите со Макрон биле допрени и други актуелни меѓународни и регионални проблеми. „Разговаравме за ситуацијата околу Нагорно-Карабах и ја забележавме позитивната улога на руските мировници, кои обезбедуваат прекин на огнот и помагаат во нормализирање на мирниот живот“, рече Путин, додавајќи дека тие ја потврдиле главната улога на копретседавачите од Минск групата на ОБСЕ, вклучително и неа. решавање на итни хуманитарни и социо-економски проблеми на регионот.

Тој исто така рече дека Макрон го информирал за резултатите од неговата неодамнешна видеоконференција со ерменскиот и азербејџанскиот лидер и претседателот на Европскиот совет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германска зоолошка ќе го менува името на…

Дива свиња по име Путин, кој живее…

Ахмети со порака до Путин: Да се…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во…

Путин со закана: Секој што ќе воведе…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Ердоган ќе разговара со Путин за прекин…

Портпаролот на Кабинетот на турскиот претседател, Ибрахим…

Путин до Зеленски: Ако продолжите вака Украина…

Путин ја нарече тешка одлуката за специјална…