Објавено на:

Путин кажа што е целта на рускиот народ – може само да учиме од нив

t

Мисијата на рускиот народ е да го зајакне и развие „рускиот свет“, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, на церемонијата на доделување државни награди во Кремљ.

„Можам да кажам дека „рускиот свет“, како и целата наша земја, е мултиконфесионален и мултиетнички. Тоа е разновиден, огромен „руски свет“.

Нашата мисија е да ја зајакнеме, развиеме и да ја направиме привлечна за нашите граѓани, за целиот свет. „Можеме и го правиме тоа благодарение на луѓето како тебе“, рече Путин.

Претходно рускиот лидер изјави дека националната идеја на Русија е патриотизам.

„Патриотизмот се состои во тоа да се посветите на развојот на земјата, нејзиниот напредок. „И тоа воопшто не значи дека треба постојано да се држиме до нашето херојско минато“, изјави претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…