Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

t

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на земјата за многу генерации што доаѓаат, рече рускиот претседател.

Семејствата со многу деца треба да станат доминантен тренд во модерна Русија, рече претседателот Владимир Путин во вторникот, инсистирајќи дека постигнувањето на оваа цел треба да стане најголем приоритет на владата.

Говорејќи на Светскиот руски народен совет – форум организиран под покровителство на Руската православна црква – за да се разговара за иднината на земјата, Путин стави посебен акцент на важноста на семејните вредности.

„Многу семејствата мора да станат норма, начин на живот за сите народи во Русија“, рече тој, опишувајќи го семејството не само како столб на кој стојат државата и општеството, туку и како „извор на морал“.

Путин продолжи да потсети дека многу етнички групи во Русија ја задржале традицијата да имаат „мултигенерациски семејства“ со најмалку четири или пет деца. „Руските семејства, многу од нашите баби и прабаби имаа седум, осум, па дури и повеќе деца“, посочи тој, повикувајќи ги сите „да ги зачуваат и оживеат овие одлични традиции“.

Руските власти долги години се обидуваат да ја подобрат она што тие го опишуваат како „застрашувачка“ ситуација, бидејќи демографијата на земјата е зафатена од падот на наталитетот, вклучително и со обезбедување на родителите со поттик од неколку илјади долари. Започна во 2007 година, оваа федерална програма за субвенции му овозможува на семејството да добие исплата за секое родено дете.

Сепак, рускиот претседател нагласи дека иако парите и другите придобивки се исклучително важни за зајакнување на демографијата, начинот на размислување на една личност може да игра многу поважна улога.

Според Путин, сите нивоа на руската влада треба да дадат приоритет на поддршката на семејствата. „Зачувувањето и зголемувањето на населението на Русија е наша цел за следните децении, па дури и за генерациите што доаѓаат“, додаде тој.

Како дел од кампањата за промовирање на семејните вредности, Путин минатата недела ја прогласи 2024 година за „Година на семејството“. Тој, исто така, призна дека абортусот останува „акутен проблем“, предлагајќи Москва да ја забрани продажбата на лекови за прекинување на бременоста и да го подобри севкупниот стандард на живеење во земјата за да се реши проблемот.

Бројот на абортуси во Русија е во постојан пад во последните години, намалувајќи се од повеќе од 660.000 во 2018 година на 517.000 во 2021 година, според Федералната државна служба за статистика. Покрај тоа, во последниве месеци, приватни медицински установи во неколку руски региони почнаа да одбиваат да вршат абортуси во многу случаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…