Путин му го плесна: Погрешната политика на Западот доведе до енергетска криза

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека „краткогледната политика на европските земји доведе до криза во енергетскиот сектор“.

Тој истакна дека целокупната ситуација на Запад доведе до недоволно инвестирање во енергетскиот сектор, како и дека цените се зголемени, пренесе РИА Новости.

– Гледаме и обиди одговорноста за тоа што се случува на пазарот на храна да се префрли на Русија, но ова е прашање на замена на тезата – рече Путин.

Путин ги нарече санкциите против Москва „краткогледна, глупава и погрешна политика која води во ќорсокак“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…