Објавено на:

Путин му кажа “Не” на Западот: Нема да присуствува на Минхенската безбедносна конференција

t

Рускиот претседател Владимир Путин нема да учествува на Минхенската безбедносна конференција, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков за Спутник.

Настанот ќе се одржи во живо од 18-20 февруари за прв пат по две години, а ќе се разговара и за украинската кризаа.

На прашањето дали оваа точка е во распоредот на рускиот лидер, Песков беше дециден: „Не“.

Минхенската безбедносна конференција се одржува секоја година од 1962 година. Во првите години, на неа присуствуваа главно претставници на Северноатлантскиот сојуз, а од 1990-тите им се приклучија Русија, Кина, Јапонија, Индија и други земји.

Во својот говор во 2008 година, претседателот Владимир Путин остро ја критикуваше надворешната политика на САД и идејата за монополарен светски поредок. Потоа остро реагираше на проширувањето на НАТО и распоредувањето на американската ПРО во Источна Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…