Објавено на:

Путин му порача на Бајден: Русија ќе се однесува како што би се однесувале САД

t

Американскиот претседател Џозеф Бајден за време на телефонскиот разговор со рускиот лидер Владимир Путин јасно стави до знаење дека САД немаат намера да распоредат офанзивно офанзивно оружје во Украина, изјави за новинарите помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков.
„Бајден јасно стави до знаење дека САД немаат намера да распоредат офанзивни напади во Украина“, рече Ушаков. – Пишува Спутник рс.

Рускиот лидер му рекол на својот американски колега дека Русија ќе се однесува на начинот на кој САД ќе се однесуваат во прашањата за обезбедување на нејзината безбедност.
Нашиот претседател истакна дека во оваа прилично тешка ситуација ќе се однесуваме како што би се однесувале САД доколку офанзивното оружје биде распоредено во близина на американските граници“, нагласи Ушаков.

Според него, Путин на сите можни начини се обидел да му ја пренесе оваа клучна порака на американскиот претседател.

За безбедносните гаранции
Според Ушаков, американскиот претседател во неколку наврати укажувал дека не смее да се започнува нуклеарна војна и дека во таква војна нема победник.

Путин на својот американски колега детално му ги објаснил основните принципи на кои се засноваат барањата за безбедносни гаранции во документите доставени до Вашингтон и НАТО.
Тој додаде дека преговорите за безбедносните гаранции, кои Русија ги побара од САД и НАТО, ќе се водат на три колосеци – во Женева (Русија-САД), Виена (ОБСЕ) и Брисел (НАТО). Преговорите во Женева ќе се одржат 9-10. јануари, во Брисел на 12 јануари, а разговорите во Виена ќе започнат ден подоцна.
„Путин детално ги постави принципите во документите што ги доставивме и посочи дека тие ни се важни, како и преговорите на три колосеци, но дека најважниот резултат е. „Ќе инсистираме на резултатите во форма на обезбедување загарантирана безбедност на Русија“, изјави Ушаков.

Успехот на тие преговори ќе доведе до нормализирање на билатералните односи меѓу Русија и САД, посочи Ушаков.
Беше истакнато дека доколку преговорите за безбедносните гаранции бидат успешни, тоа секако ќе доведе до одредена нормализација, а можеби дури и до подобрување на билатералните односи“, рече помошникот на Путин.

Според него, лидерите биле добро подготвени за разговор и тој бил сериозен.
„Бајден, како и нашиот претседател, е добро подготвен за разговор. Разговорот беше многу сериозен“, рече тој, додавајќи дека тоа не е само новогодишен разговор.
Како што изјави Ушаков на новинарите, Бајден му рекол на Путин дека САД ќе се консултираат со сојузниците за сите три патеки на преговорите за безбедносните гаранции и дека Русија и Соединетите Држави можат да играат клучна улога во напорите за обезбедување мир и безбедност во Европа. како и во другите делови на светот.

Ушаков оцени и дека овој телефонски разговор создава позитивна атмосфера за билатерални преговори во Женева. Тој додаде дека претседателите рекле дека лично ќе го контролираат текот на тие преговори.
„Вечерашниот разговор беше добар, конструктивен, отворен и создава позитивна атмосфера за почеток на преговорите во Женева“, рече Ушаков.

Тој додаде дека Русија преговара со НАТО за форматот на преговори, а Москва во тие разговори ќе ја претставуваат замениците министри за надворешни работи и за одбрана.
„Шеф на делегацијата на преговорите во Женева е заменик министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков. Сега во Брисел договараме формат“, додаде Ушаков, нагласувајќи дека преговарачкиот процес значи дека двете страни ќе ги земат предвид заедничките интереси и најважно – безбедносните гаранции за Москва.
Преговорите со ОБСЕ ќе ги води постојаниот претставник на Русија во организацијата Александар Лукашенко.
„Но, најважното нешто за нас не е компромис, туку да си ги обезбедиме безбедносните гаранции што ни се толку потребни. Тоа е смислата на нашиот став и на тоа ќе инсистираме“, истакна помошникот на Путин.

За санкциите
Бајден спомена и дека западните земји би можеле да воведат санкции без преседан против Русија во случај на ескалација на руско-украинската граница, рече Ушаков.

„Бајден спомна дека доколку продолжи ескалацијата долж украинската граница, западните земји ќе преземат големи економски, финансиски и воени санкции“, прецизира тој.
„Нашиот претседател веднаш реагираше на ова, велејќи дека доколку Западот одлучи да ги воведе овие невидени санкции под овие или оние услови, тогаш сето тоа може да доведе до целосно прекинување на односите меѓу нашите земји. „Ќе се нанесе сериозна штета на односите на Русија со Западот“, истакна помошник-претседателот.

Тој додаде дека претседателот спомнал дека овие постапки би биле грешка, „која нашите потомци подоцна ќе ја ценат како огромна“.
„Веќе се направени многу такви грешки во изминатите 30 години. Затоа, би било препорачливо повеќе да не се прават вакви грешки во оваа ситуација“, рече Ушаков.

Претседателите се договорија дијалогот да продолжи и по Нова година.
Двајцата лидери разговараа по втор пат овој месец, а вечерашниот разговор траеше 50 минути. Телефонски разговор меѓу шефовите на двете земји е одржан на иницијатива на Русија, изјави претходно портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Целта на контактите беше да се разговара за прашањата покренати во видео разговорот меѓу двајцата лидери одржан на почетокот на декември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…

Северна Кореја отфрли разговори со „дволичните“ САД

Пјонгјанг ја отфрли понудата за продолжување на…