Објавено на:

Путин: Нападот на „Северен тек“ беше „државен тероризам“

t

Диверзантската операција беше „еклатантен“ обид да се извади Русија како снабдувач со енергија, рече Путин.

Бомбардирањето на гасоводите „Северен тек“ беше „чин на државен тероризам“ со цел да се елиминира клучниот енергетски конкурент на Западот, рече рускиот претседател Владимир Путин на виртуелниот самит на лидерите на Г-20.

Северен тек 1 и 2 се состоеја од два одделни гасоводи, кои ги поврзуваат Русија и Германија. Три од четирите линии беа уништени во серија експлозии во близина на данскиот остров Борнхолм минатиот септември, прекинувајќи ги енергетските врски на Германија со Русија и оставајќи ја нејзината економија зависна од гас зависна од поскапиот американски течен природен гас.

„За да се елиминираат конкурентите и да се добијат предности, се користат нелојални методи на конкуренција“, рече Путин. „Не само уништување на транспортните и логистичките синџири и меѓународните канали за плаќање, туку и акти на државен тероризам.

„Елагантен пример за тоа е експлозијата на гасоводот Северен тек, поставен по дното на Балтичкото Море“, додаде тој.

Иако Путин не го идентификуваше виновникот зад бомбашкиот напад, тој претходно изјави дека „целосно се согласува“ со американскиот новинар Сејмур Херш, кој ја обвини ЦИА за саботажата. Повикувајќи се на извори во разузнавачката заедница, Херш тврди дека агенцијата го извршила нападот со помош на норвешката морнарица, под директна наредба на Белата куќа.

Рускиот претседател тврди дека САД имаат корист од нападот поради нивната позиција како снабдувач на течен природен гас за Европа.

Конкурентната теорија популаризирана од повеќе западни медиуми сугерира дека тим од украински командоси ги уништиле нафтоводите, користејќи изнајмена јахта за да го транспортираат експлозивот до местата на експлозијата. Претходно овој месец, Вашингтон пост ги наведе Роман Червински – украински полковник близок до службата за национална безбедност (СБУ) – и главниот генерал на Украина, Валериј Залужни, како организатори на нападот.

Червински ги отфрли обвинувањата како „руска пропаганда“, и покрај фактот што тие потекнуваат од американски весник кој се повикува на европски и украински официјални лица.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во…

Двете нации соработуваат на различни полиња, од…

Иранскиот претседател пристигна во Москва

Ебрахим Раиси треба да се сретне со…