Објавено на:

Путин: Напад на Белорусија е напад на Русија – Лукашенко: Нема да се правдаме, ако има потреба ќе пратиме војници во Донбас

t

Белоруските војници не се вклучени во руската операција во Украина, но можат да бидат ангажирани доколку е потребно, изјави претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.


„Нема да се правдаме дали учествуваме или не во тој конфликт. Нашите војници не се таму. „Но, ако е потребно, ако е неопходно за Русија и Белорусија – ќе биде“, рече Лукашенко.


Тој исто така рече дека побарал од Русија да „резервира“ дел од заедничката група лоцирана на западот на Русија во случај на напад на Минск.


„За време на разговорот со рускиот претседател Владимир Путин утринава го истакнав ова: многу добро гледаме што се случува во таа насока (собир на силите на НАТО во Полска и Литванија). Затоа треба да го затвориме, за да не добиеме навистина нож во задниот дел. Но, во исто време велам дека имаме заедничка група, од која дел, се разбира, е основата на белоруската армија, а дел се наоѓа на западните граници на Русија“, рече Лукашенко.


Како што вели, побарал од Путин да не ангажира дел од таа група за да биде резервиран за секој случај, ако нешто ненадејно се случи.


„Му велам на Путин, би замолил да не се ангажира дел од таа група за да биде резервирана само во случај нешто ненадејно да се случи.

Одговорот од Путин бил следниот: „Ви ветувам и се колнам дека секој напад, дури и еден чекор преку границата на територијата на Белорусија, ќе значи напад на Русија“, рече Лукашенко.

Претседателот на Русија Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…