Путин на 9. мај би можел да прогласи општа мобилизација

t

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да објави општа мобилизација на Русите на 9 мај (денот кога Русија ја слави победата над нацизмот во Втората светска војна), изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас.

Путин може да објави дека Русија сега е во војна со сите нацисти во светот и затоа мора масовно да го мобилизира рускиот народ“, изјави Валас за радио ЛБЦ.

Тој додаде дека Путин не успеал да постигне речиси ниту една цел во Украина.

„Мораме да им помогнеме на Украинците да го задржат моментумот и да ги истуркаат Русите од нивната земја“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…