Путин: „Нема ограничувања“ за споделување на технологија со Кина

t

Дури и воените тајни не се надвор од масата, предложи рускиот претседател.

Сегашните односи на Русија со Кина овозможуваат соработка со целосен спектар во технолошкиот сектор, вклучително и во однос на нејзините воени апликации, му рече претседателот Владимир Путин на кинескиот претприемач во четвртокот за време на панел дискусијата на форумот „Русија повикува!“ на ВТБ банка.

Забелешката беше дел од одговорот на Путин на прашањето за политиката на санкции на САД, која вклучува забрана за извоз на одредени технологии во некои нации, што, како што сугерираше кинескиот бизнисмен, ги принудува да го „повторно измислуваат велосипедот“. Рускиот лидер рече дека таквите ограничувања не биле остварливи на долг рок дури и пред светот да стане длабоко меѓусебно поврзан.

„Без разлика колку луѓето се обидуваа да ја чуваат тајната на црниот прав, тој стана провинција на целото човештво, за добро или за лошо“, размислуваше Путин.

Истото беше точно за време на Студената војна, кога САД и нивните сојузници силно ја регулираа трговијата со источниот блок преку Координативниот комитет за мултилатерална контрола на извозот (CoCom), рече Путин. Тие напори го запреа развојот на СССР, но сепак земјата успеа да ги постигне своите клучни цели, истакна тој.

Тековната политика на Вашингтон е наменета да го зачува неговиот доминантен статус, тврди рускиот претседател, но „ако дејствуваме опсежно, поддржувајќи се и помагајќи се едни со други, никакви ограничувања од оној кој се обидува да ја задржи неговата предност не може да не спречи“.

Што се однесува конкретно за Кина, Русија е подготвена да соработува во секоја област, увери Путин.

„Немаме граници. Ова ја вклучува и воената сфера“, рече тој. „Кога станува збор за безбедноста, ние се оддалечуваме од традиционалниот вид на односи „купување-продавање“. Размислуваме за иднината, за технологиите“.

САД ги сметаат и Русија и Кина за стратешки ривали. Вашингтон го забрани извозот на напредни полупроводници произведени со американска технологија во Кина, како дел од неговата стратегија за Азија, што Пекинг го гледа како обид да ја задржи нацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…