Објавено на:

Путин не отфрла мирно решение на конфликтот со Украина

t

Русија никогаш не отфрлила мирно решение на конфликтот со Украина, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средбата со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко и рече дека, дури и да била поканета, Русија нема што да бара на мировна конференција во Швајцарија, бидејќи ниту еден став што не се заснова на реалноста не може да и се наметне на Москва.

„Не ни се јавуваат, туку велат одбиваме, смешно би било да не е толку тажно. Но сакам уште еднаш да нагласам дека сме за, но не во формат на наметнување какви било шеми кои имаат немаat врска со реалноста“, рече Путин.

Додаде дека е невозможно да се постигне мир без учество на Русија во мировните преговори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Иднината на Русија се решава на…

Властите треба да работат онолку колку што…

Лавров повика да не се учествува на…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги…

Макрон бара Киев да добие дозвола да…

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев…

Борел: Легитимно е Украина да ја напаѓа…

Нападите на Украина на руска територија со…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…