Путин: Објавија ли точно во колку часот ќе почне војната?

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска пристигна во Москва на разговори со рускиот претседател за деескалација на тензиите на руско-украинската граница. Состанокот е во тек.

Кремљ соопшти дека очекува „подолги“ разговори бидејќи Путин и Шолц имаат „многу прашања за разговор“.


Портпаролот на Кремљ ги опиша предупредувањата дека Русија утре ќе изврши нов напад врз Украина како „неоснована хистерија дизајнирана да ги ескалира тензиите“.

Русија вели дека повлекувањето на некои сили од границите на Украина било планирано и нагласува дека ќе продолжи да ги преместува трупите низ својата територија како што ќе смета дека треба.

„Отсекогаш велевме дека по завршувањето на вежбите… војниците ќе се вратат во своите постојани бази. Нема ништо ново тука. Ова е вообичаен процес“, им рече на новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој ги обвини САД дека ја поттикнуваат кризата со постојано предупредување за претстојна инвазија и раскажа дека претседателот Владимир Путин се шегувал за тоа.

„Тој побара (од нас) да видиме дали го објавиле точното време, до минута, на почетокот на војната“, вели тој. „Невозможно е да се разбере ова манично информативно лудило“.

Сè уште не се знае точно колку војници повлече Русија. На границите на Украина има околу 130.000 руски војници, од кои некои се и во соседна Белорусија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

(Видео) Поранешен јапонски премиер: Америка покажа дека…

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе денеска изјави…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…