Објавено на:

Путин разговараше со Макрон: САД и НАТО не одговорија на клучните барања на Русија

t

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговараше со францускиот лидер Емануел Макрон, кој рече дека одговорите на САД и НАТО за безбедносните гаранции не ги земале предвид главните прашања што ја загрижуваат Русија, соопшти прес-службата на Кремљ.

Како што беше прецизирано, Путин посочи дека руската страна внимателно ќе ги анализира писмените одговори на нацрт-договорите за безбедносни гаранции од НАТО и САД, по што ќе ги одреди следните чекори.

„Во исто време, вниманието беше привлечено на фактот дека одговорите на САД и НАТО не ги земаа предвид главните грижи на Русија, како што се спречувањето на проширувањето на НАТО, напуштањето на распоредувањето на системи за ударно оружје во близина на границите на Русија и враќање на воениот потенцијал и инфраструктурата во Европа на позиции од 1997 година, кога беше потпишан Основачкиот акт Русија-НАТО“, се вели во соопштението на Кремљ.

Беше игнорирано и клучното прашање – „како САД и нивните сојузници имаат намера да го следат принципот на неделивост на безбедноста, кој е наведен во основните документи на ОБСЕ и Русија-НАТО, а кој претпоставува дека никој не треба да ја зајакнува својата безбеднос на сметка на други земји“.

Лидерите разговарале и за ситуацијата во Украина, а Путин ја истакнал важноста Киев строго да ги почитува договорите од Минск, како и другите договори, првенствено воспоставување директен дијалог со Доњецк и Луганск и правно дефинирање на специјалниот статус на Донбас.

„Имајќи ги предвид резултатите од состанокот на политичките советници на лидерите на земјите од „норманскиот формат“ одржан во Париз на 26 јануари, Франција и Русија потврдија дека се расположени за понатамошна работа во овој формат“, соопшти Кремљ. .

Лидерите разговараа и за ситуацијата околу Заедничкиот сеопфатен акционен план за иранската нуклеарна програма, при што беше истакнато дека Русија и Франција активно ги поддржуваат меѓународните напори насочени кон зачувување и спроведување на акцискиот план.

Путин разговараше и со Макрон за одредени аспекти на билатералната соработка, вклучително и во областа на нуклеарната енергија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската капсула „Сојуз“ врати на Земјата три…

Руската капсула „Сојуз“ безбедно слета денеска во…

Пак… Активистката Грета Тунберг уапсена на демонстрации…

Грета Тунберг, шведска активистка против климатските промени,…

Непалци и Филипинци работат во рестораните низ…

Непалци и Филипинци се вработуваат во угостителските…

(Видео) Изгаснат пожарот во Скопје, четири возила…

Пожарникарите успеаа да го изгаснат пожарот што…

Ванковска: Раскинување на Договорот со Бугарија, преиспитување…

Раскинување на Договорот со Бугарија, преиспитување на…