Објавено на:

Путин разговараше со Макрон, Шолц, но и финскиот претседател

t

Рускиот претседател Владимир Путин денес имаше телефонски разговор со францускиот лидер Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц. Ова за РИА Новости го соопшти прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков.

„Да, тоа се случи“, рече Песков за агенцијата како одговор на барањето да се потврди информацијата од Елисејската палата за разговорот што е во тек.

Деталите од разговорот не се прецизирани.

Претходниот телефонски разговор меѓу лидерите се одржа на 10 март. Соговорниците разговараа за ситуацијата во Украина.

Русија спроведува специјална операција во Украина од 24 февруари. Нејзината цел е заштита на населението во Донбас, демилитаризација и денацификација на Украина. Според руското Министерство за одбрана, ударите се изведуваат само врз воената инфраструктура на земјата.

Претходно Путин разговараше за ситуацијата во Украина со финскиот претседател Сауле Нииниште. Конкретно, рускиот претседател му кажал на својот колега за целите и задачите на специјалната операција, разговарале и за текот на преговорите со Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…