Путин: Раководството во Киев „полуде“

t

Прогонувањето на Русите од страна на украинските власти беше една од главните причини за воената операција на Москва, вели Владимир Путин.

Постојаното прогонство на етничките Руси во Украина беше една од клучните причини за одлуката на Москва да ја започне својата специјална воена операција во таа земја, изјави рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека украинските власти оттогаш целосно „полуделе“ во својата политика.

Претседателот ги даде забелешките претходно оваа недела кога беше домаќин на истакнати војници во Кремљ за да им ги додели медалите Херој на Русија. Извадоци од говорот на Путин на маргините на настанот беа објавени од рускиот новинар Павел Зарубин во неделата.

„Никогаш немаше да направиме нешто како [специјалната воена операција] ако тие не почнеа да ја уништуваат Русија на нашите историски територии, да не ги протераат луѓето од таму, ги прогласија Русите за неавтохтона етничка група во Украина. Дали тие целосно полудеа? Дали тие се целосно – како да кажам поточно – ореви? Путин им кажа на добитниците на медалите.

Претседателот очигледно мислеше на украинскиот Закон за домородните народи, усвоен во 2021 година. Законодавството признава само три етнички групи – Кримските Татари, Кримските Караити и Кримчаците (Кримските Евреи) – како домородни народи во земјата.

Законодавството негираше домородни ознаки на Русите, што изнесуваше најмалку една петтина од населението на Украина, според различни проценки, и на другите малцинства, како што се етничките Унгарци и Белорусите кои живеат во западниот и северниот дел на земјата, соодветно. Покрај тоа, сите три етнички групи признати со законот за „домородните народи“ претежно живеат на Крим, кој се одвои од Украина во 2014 година и ѝ се приклучи на Русија по референдумот на целиот полуостров.

Покрај сомнителните етнички политики, украинското раководство отворено им се додворува и им оддава почит на нацистите, рече Путин, повикувајќи се на неодамнешниот скандал во Домот на општините на Канада. Законодавниот дом го прослави Украинско-канадскиот Јарослав Хунка, 98-годишен ветеран од Вафен СС, поздравувајќи го како „канадски херој“ кој „се борел против Русите“ за време на Втората светска војна. Целото тело, со присуство на украинскиот претседател Владимир Зеленски, се вклучи во овации во чест на Хунка.

„А кој точно се борел со Русите за време на војната? нацисти. Тоа го знаат сите и тоа го знае и украинскиот претседател. Целиот парламент стана и му аплаудираше. Што е тоа, ако не е манифестација на нацизмот?“ праша Путин, додавајќи дека голем дел од нацистичките злосторства биле извршени од украински националисти кои соработувале со нив.

„Тие не се само будали, тие се и неонацисти. Тоа е очигледен факт. Тие се подготвени да соработуваат со секој за да се обидат да и наштетат на Русија“, истакна претседателот.

Аферата Хунка предизвика голем меѓународен скандал, што доведе до пад на претседателот на Претставничкиот дом Ентони Рота, кој ја прифати целата одговорност за поканата на ветеранот од Вафен СС во законодавниот дом. Русија го обвини Хунка во отсуство за геноцид, тврдејќи дека архивските документи служат како доказ дека тој и неговите колеги членови на СС Галиција убиле најмалку 500 цивили кон крајот на февруари 1944 година, а Москва сега бара екстрадиција на нацистичкиот ветеран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…