Објавено на:

Путин ретерираше: Русија засега нема да ја прекине испораката на гас за Европа

t

Русија од денеска нема да ја откаже испораката на гас за Европа бидејќи плаќањата за испорачаниот гас по 1 април ќе пристигнуваат во втората половина на месецот и во мај, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој на прес-конференцијата рече дека е неповратен декретот на претседателот Владимир Путин да се плаќа во рубли и дека во моментот, според Русија, тоа е најдобрата и најбезбедна валута за плаќање, пренесе „Ројтерс“.

Руската енергетска компанија „Газпром“ изјави дека почнала да ги информира клиентите за новите руски правила, според кои тие ќе треба да плаќаат за гас во рубљи.

„Газпром“ додава дека ќе остане одговорен партнер и ќе обезбедува снабдување со гас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…