Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во односите

t

Двете нации соработуваат на различни полиња, од инфраструктурни проекти до образование, рече претседателот Путин.

Пријателските односи меѓу Москва и Техеран им овозможија на двете нации да развијат силни врски во изминатите години и да ги зајакнат своите економии, му рече рускиот претседател Владимир Путин на својот ирански колега Ебрахим Раиси, кој во четвртокот пристигна во Москва. Двајцата лидери разговараа за билатералните врски, како и за ситуацијата во светот, вклучувајќи го и конфликтот Израел-Хамас.

Русија и Иран изградија „добар моментум“ во билатералните односи во текот на изминатата година, му рече Путин на Раиси, посочувајќи на соработката во областа на енергетиката и образованието. Нациите, исто така, активно инвестираат во иранските железници наменети да станат дел од Меѓународниот транспортен коридор Север-Југ.

Коридорот е дизајниран да го поврзе рускиот град Санкт Петербург, лоциран на Балтичкото Море, со индискиот Мумбај, преку Каспиското Море и Иран, со мрежа од морски, железнички и автопатски правци кои опфаќаат над 7.200 километри. Проектот, кој датира од 2002 година, вклучува вкупно 11 држави.

Меѓународниот транспортен коридор Север-Југ има за цел да го преполови времето потребно за испорака на стоки од Балтикот до Индија и двојно да го удвои товарниот промет на таа рута. Според некои медиуми, се очекува да биде двојно поефикасно од пренесувањето на стоката низ Суецкиот канал.

Во мај 2023 година, Москва и Техеран потпишаа договор за заедничка изградба на железница што ги поврзува иранските градови Астара, која има пристаниште на Каспиското Море, и Рашт. Тоа е последниот преостанат дел од железничката мрежа на коридорот кој допрва треба да се изгради, јавуваат руските медиуми.

Според Путин, билатералната трговија меѓу двете нации веќе пораснала за 20 отсто во текот на изминатата година и достигнала околу 5 милијарди долари. „Ние сме ангажирани во активна соработка низ целиот спектар на нашите билатерални односи“, рече претседателот.

Раиси, исто така, го поздрави напредокот на двете нации во областа на енергетиката, земјоделството и образованието, но рече дека може да се направат дополнителни чекори за продлабочување на соработката во овие области, што ќе биде „во интерес на нашите држави и нашите народи“. За овој процес во голема мера ќе придонесат и разговорите во четврток, додаде тој.

Рускиот претседател изрази надеж дека Евроазиската економска унија, која ги вклучува Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан, ќе може да потпише договор за слободна трговија со Иран до крајот на годината.

За време на разговорите, Путин се пошегува дека размислувал да слета во Техеран вчера додека ги посетил Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати. Претседателот рече дека летал над Иран на враќање во Русија и мислел дека може само да слета во Техеран и веднаш да се сретне со Раиси. Сепак, според Путин, тој не го сторил тоа бидејќи бил информиран дека иранскиот претседател веќе треба да замине за Москва.

Раиси одговори велејќи дека Иран е подготвен да го прими авионот на Путин во секое време и го покани рускиот претседател да го посети Иран. Путин рече дека ја прифатил поканата и дека ќе ја искористи можноста кога ќе дојде време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…