Објавено на:

Путин: Светот се приближи до точка од која нема враќање

t

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати до раководството на Министерството за надворешни работи на Русија и во таа прилика рече дека НАТО се обидува да го зголеми притисокот врз оние земји чиј развој се обидува да го заузда.
Како што рече, егоизмот и ароганцијата на западните земји доведоа до сегашната состојба, а светот неприфатливо се приближи до точката од која нема враќање.

Рускиот претседател рече и дека Вашингтон е одговорен за уништувањето на стратешката стабилност во светот, дека опасноста за Европа не доаѓа од Русија, туку дека главната опасност е целосната зависност од САД. „САД ја турка Европа во хаос, лишувајќи ја од правото да постои како ентитет на меѓународната сцена и од нејзиниот културен идентитет“, рече Путин и рече дека односите меѓу Русија и ЕУ се влошени, но не по вина на Москва.
„Антируската кампања е придружена со измислици дека Русија се подготвува да ја нападне Европа. Сите сфаќаме дека ова е апсолутна глупост. Ако Европа сака да остане еден од центрите во светот, треба да има добри односи со Русија, Москва е подготвена за тоа“, нагласи рускиот претседател.

Евроатлантскиот безбедносен систем пропадна, неопходно е да се формира нов безбедносен систем, рече Путин.
„Имавме единствена можност да изградиме сигурен и праведен поредок во областа на безбедноста. Не требаше многу да се прави, едноставно да се слушаат мислењата на сите страни и да се биде подготвен да ги земе предвид. Повеќе пати кажавме колку е погрешен патот на Западот. Сведоци сме на колапс на евроатлантскиот безбедносен систем. Всушност, потребно е да се создаде од нула, да се формулираат нови контури на тој систем во Евроазија“, рече Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…