Објавено на:

Путин: Сетете се на 1917 година, светот не сака моќна Русија

t

Русија им застана на патот на оние кои сакаат да доминираат во светот, ние се бориме за слободата на целиот свет, изјави рускиот претседател Владимир Путин во руското Национално собрание.
„Отворено кажуваме дека завршува диктатурата на еден хегемон – ја гледаме, сите ја гледаат сега. Како што велат, таа полудела и претставува опасност за околината. Тоа веќе му е јасно на целиот свет“, нагласи Путин.

Русија води борба за суверенитет, од национално-ослободителна природа.


„Нашата борба за суверенитет, за правда е, без никакво претерување, од национално-ослободителна природа затоа што се залагаме за безбедноста и благосостојбата на нашиот народ, највисокото историско право да биде Русија – силна, независна сила, држава. цивилизација“, рече рускиот лидер и додаде дека „суверенитетот – пред сè, слободата на Русија и нејзиниот народ“.
Путин истакна дека Русија е на чело на формирањето на нов праведен светски поредок.
„Без суверена, силна Русија, не е можен силен, стабилен светски поредок“, рече тој.

Според него, на Западот не му треба голема Русија, тие сакаат да ја распарчат и ограбат. Не смеат да се заборават лекциите од револуцијата од 1917 година и од распадот на СССР.
„Да се ​​потсетиме на лекциите од револуцијата во 1917 година и граѓанската војна што следеше, распадот на СССР во 1991 година“, рече шефот на руската држава.
„Изгледа дека поминале толку многу години, но луѓето од сите националности кои живеат сега, па дури и оние родени во 21 век сè уште – дури и децении подоцна – плаќаат за погрешните пресметки направени тогаш, за помирување со сепаратистичките илузии и амбиции, за слабоста. централната власт“, ​​додаде тој.


Обид да се подели општеството – предавство


Претседателот посочи дека Москва секое надворешно мешање и провокација насочена кон предизвикување меѓуетнички или меѓурелигиски конфликти ги смета за агресивни дејствија против земјата, инструмент на борбата против Русија, обиди за сеење тероризам и екстремизам во Русија.
„Ќе реагираме соодветно“, рече рускиот лидер.
Тој потсети дека Русија е голема и разновидна земја, а дека различноста на култури, традиции и обичаи е сила, огромна конкурентска предност и потенцијал.
Секој обид да се сее раздор и да се подели руското општество е предавство, посочи рускиот претседател.
„Секој обид да се сее меѓуетнички и меѓуверски раздор, да се подели нашето општество е предавство, злосторство против цела Русија. „Нема да дозволиме никој да ја подели Русија, единствената што ја имаме, молитвите за неа, нашата татковина, звучат на различни јазици“, рече Путин.
Шефот на државата потсети на зборовите на свети Григориј Богослов дека почитувањето на мајката е света работа, а татковината е заедничка мајка.


Санкциите не успеаја


Блицкригот на санкциите не успеа, Русија ќе ја зголеми поддршката за суверено национално претприемништво, рече Путин.
Тој ги повика претприемачите да инвестираат во Русија, да отворат работни места, да го развиваат производството и да учествуваат во обуката на персоналот.
Тогаш растот на националната економија ќе се претвори во нови успеси и можности за вашите компании“, заклучи шефот на државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…