Објавено на:

Путин се закани: Да не сте се осмелиле да се мешате – ќе следуваат последици како никогаш досега

t

Рускиот претседател Владимир Путин рано утринава во специјално обраќање ги предупреди сите оние кои евентуално би можеле да се мешаат во ситуацијата во Украина.

“Сега неколку многу важни зборови за оние кои би можеле да бидат во искушение да се мешаат во настаните што се случуваат: кој и да се обиде да не попречи, згора на тоа, да создаде закани за нашата земја и народ, треба да знае дека одговорот на Русија ќе реагира и дека ќе ве води до такви последици со кои никогаш во историјата не сте се соочиле“, – предупреди тој.


Путин рече дека се донесени сите неопходни одлуки и дека се надева дека некој ќе ја слушне неговата порака.
Да потсетиме, рускиот претседател синоќа донесе одлука за специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.


Ескалацијата на ситуацијата во Донбас започна на 17 февруари. Украинската армија почна интензивно да ги гранатира позициите на Доњецката и Луганската народна република.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…