Објавено на:

Путин слета во Пекинг

t

Рускиот претседател Владимир Путин слета во Пекинг во дводневна посета на Кина во знак на единство меѓу авторитарните сојузници.

Посетата на Путин доаѓа кога Русија стана економски позависна од Кина по целосната инвазија на Москва на Украина пред повеќе од две години.

Во пресрет на посетата, Путин во интервју за кинеските медиуми изјави дека Кремљ е подготвен да преговара за конфликтот во Украина.

„Отворени сме за дијалог за Украина, но таквите преговори мора да ги земат предвид интересите на сите земји вклучени во конфликтот, вклучително и нашите“, рече Путин, цитиран од официјалната новинска агенција Ксинхуа.

Дводневното патување на рускиот лидер доаѓа во време кога силите на неговата земја извршија офанзива во североисточниот дел на Украина во регионот Харков, што започна минатата недела во најзначајниот граничен упад од почетокот на инвазијата во целосен обем, принудувајќи речиси 8.000 луѓе да ги напуштат своите домови.

Заедно со напорите на Москва да ги надгради своите придобивки во блискиот регион Доњецк, 2-годишната војна влезе во критична фаза за „осиромашената“ војска на Украина, која чека нови залихи на противвоздушни ракети и артилериски гранати од Соединетите држави.

„Никогаш не одбивме да преговараме“, рече Путин. „Бараме сеопфатно, одржливо и праведно решавање на овој конфликт преку мирни средства. Отворени сме за дијалог за Украина“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека сите преговори мора да вклучуваат обновување на територијалниот интегритет на Украина, повлекување на руските трупи, ослободување на сите затвореници, трибунал за одговорните за агресијата и безбедносни гаранции за Украина.

Кина тврди дека зазема неутрална позиција во конфликтот, но ги поддржа тврдењата на Москва дека Русија била испровоцирана да ја нападне Украина од Западот, и покрај јавните изјави на Путин за неговата желба да ги врати вековните граници на Русија како причина за неговиот напад.

Путин го обвини Западот за неуспехот на преговорите во првите недели од војната и го пофали кинескиот мировен план за Украина што ќе и овозможи на Москва да ги зацементира своите територијални придобивки.

Путин рече дека кинескиот предлог во 2023 година, кој Украина и Западот го отфрлија, може да „постави основа за политички и дипломатски процес кој ќе ги земе предвид безбедносните грижи на Русија и ќе придонесе за постигнување долгорочен и одржлив мир“.

Во соопштението на Кремљ се вели дека за време на нивните разговори оваа недела, Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг „ќе имаат детална дискусија за целиот спектар на прашања поврзани со сеопфатното партнерство и стратешка соработка и ќе ги утврдат новите насоки за понатамошен развој на соработката меѓу Русија и Кина“.

Посетата ги унапредува напорите на Кина и Русија да го соборат западниот демократски поредок предводен од САД во корист на поавторитарен модел кој ја уништува политичката опозиција, човековите права и слободата на говорот.

Путин овој месец го започна петтиот мандат на функцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Сенатот на САД поднесен нацрт-закон за…

Во Сенатот на САД е поднесен нацрт…

НАТО ѝ се закани на Кина со…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

Путин: Русија ќе продолжи да ја јакне…

Русија планира да продолжи да ја развива…

Стејт департментот изрази загриженост за можноста Русија…

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста…

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…