Путин: Цел свет им се смее на некои германски политичари

t

Светот им се смее на некои од германските политичари, нагласи Путин.

Германија ги „голта“ резултатите на своите „сојузници“ поради недостигот на суверенитет и недоволната стручност на некои владини претставници, на кои им се смеат ширум светот, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со младите научници, коментирајќи го отфрлањето. на руските енергетски извори во Европската унија.
Според него, европските земји или си го прекинуваат изворот на евтина енергија „или тоа го прават нивните сојузници од САД, кои од политички причини“ не им дозволуваат пристап до руската енергија.


Путин го спомена и минирањето на гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, како и фактот дека Полска и Украина ја блокираа работата на гасоводот низ нивните територии.
„Полска го затвори гасоводот Јамал-Европа што води кон Германија. Украина затвори еден од системите – едниот сè уште работи, а другиот е затворен. „Украинските власти добиваат пари од Европа и Германија, вклучително и за оружје и пензии, социјални бенефиции, плати, а гасот од Русија што и е потребен на Германија е блокиран“, посочи рускиот лидер.

Тој оцени дека германските граѓани сето тоа го голтаат бидејќи им недостига суверенитет, а на некои владини претставници им недостасува доволно стручност за да донесат квалитетни, компетентни одлуки.
Тие се познати, цел свет им се смее“. Сега нема да ги спомнувам нивните имиња, но целиот свет навистина се смее“, нагласи Путин.
Претходно германски „Шпигел“ објави дека за време на предизборната турнеја низ Германија биле исвиркани канцеларот Олаф Шолц и министерката за надворешни работи Аналена Бербок поради проблемите кои настанале поради помошта за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…