Објавено на:

Путин: Чудесни се достигнувањата на Русија во нуклеарната сфера

t

Новиот проект од областа на физиката со висока енергетска густина, на кој се работи во нуклеарниот центар во Саров, е многу важен за одбранбената способност на Русија, проектот остава извонреден впечаток, изјави рускиот претседател Владимир Путин.


Тој додаде дека нуклеарната наука е една од најважните насоки во сегашните услови.
„Разбирам колку е тоа важно и за економијата и за подигање на одбранбената способност, запознаен сум со некои од достигнувањата во таа сфера. Новиот проект остава извонреден впечаток. Тоа е едноставно чудесно“, изјави рускиот претседател во разговор со млади научници.

Истовремено, тој посочи колку е важно да се зачува душата на Русија, мултинационална и мултиконфесионална нација и да се поддржат традиционалните вредности.
„Усогласувањето на сите овие елементи има моќен синергетски ефект и ќе и помогне на земјата да оди напред“, заклучи тој.
Да потсетиме, претседателот на Русија го посети рускиот нуклеарен центар во Саров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…