Објавено на:

Путин ќе учествува на вонредниот самит на БРИКС

t

Состанокот ќе биде посветен на тековната ескалација на израелско-палестинскиот конфликт, соопшти Москва.

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се придружи на итната видео конференција со другите лидери на БРИКС во вторник за да разговара за тековната ескалација меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас, соопшти Кремљ во понеделникот. Претседателската администрација не соопшти повеќе детали за претстојниот настан.

Претходно во понеделникот од кабинетот на јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса соопштија дека тој ќе претседава со вонреден заеднички состанок за ситуацијата во Газа. Јужна Африка моментално претседава со групата БРИКС, која ги вклучува и Русија, Кина, Бразил и Индија.

Покрај редовните членки на БРИКС, на настанот беа поканети да се приклучат и лидерите на Саудиска Арабија, Аргентина, Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати.

Сите учесници ќе коментираат за „актуелната хуманитарна криза во Газа“, се вели во соопштението на претседателскиот кабинет, додавајќи дека потоа се очекува лидерите да усвојат заедничка изјава за ова прашање. На состанокот ќе се приклучи и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, се наведува во соопштението.

Израел веќе повеќе од еден месец спроведува голема воена операција во Газа. Овој потег дојде како одговор на ненадејниот напад на Хамас, во кој загинаа околу 1.200 Израелци, главно цивили. Повеќе од 200 луѓе исто така беа земени како заложници од милитантите.

Западен Ерусалим возврати со масовно бомбардирање на Газа проследено со копнена операција. Бројот на загинати поврзани со израелските акции во енклавата надмина 11.000, според Министерството за здравство на Газа.

Русија постојано повикува на брз прекин на огнот во Газа. Претходно оваа недела, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за РТ дека единствениот начин да се стави крај на израелско-палестинското насилство е преку рамката на решение за две држави, поддржани од ОН, кое бара вистински напор од сите страни за да се спроведе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави…

Борел: Западот не може да ѝ помогне…

Западот не може да ѝ пружи иста…