Пoчинaло дете на една година од Koвид 19

t

Единаесет лица починаа, меѓу кои и дете на возраст од една година, соопшти денеска Министерството за здравство.

Направени се 3.511 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи и тоа во Скопје – 181, Прилеп и Битола по 25, Охрид – 14, Куманово и Струмица по 8, Велес и Кавадарци по 7, Кичево – 6, Кочани, Ресен, Валандово и Демир Капија по 5, Штип – 4, Гевгелија, Неготино, Радовиш и Пробиштип по 3, Крива Паланка, Делчево, Виница, Крушево и Македонски Брод по 2, Тетово, Гостивар, Струга, Свети Николе, Богданци и Демир Хисар по 1.

Регистрирани сe 311 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица во болнички услови: 2 од Велес (64 и 83) и по едно починато лице од Скопје (74), Прилеп (90), Кичево (85) и Радовиш (79).

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 5 лица, починати во периодот од 22.11-20.12.2021 година. Починатите лица се од Куманово (2), Скопје (1), Битола (1) и Гостивар (1). Починатите лица се на возраст од 1 до 86 години. Од пријавените, 3 лица се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Досега во земјава се дијагностицирани 222.666 лица со ковид, бројот на оздравени пациенти е 209.602, на починати е 7.879, а бројот на активни случаи изнесува 5.185.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Фаучи бил „шверцуван“ во централата на ЦИА…

Д-р Ентони Фаучи бил „шверцуван“ тајно во…

Се отвора земјата со најстрог ковид режим: “Не сум…

Патници почнаа да пристигнуваат во Кина преку…

Камион удри во ожалостени пред крематориум во…

Камион удри во група ожалостени кои чекаа…

Во последните 24 часа направени се 665…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…