„Пpaвна држава – е не ќе си играме“: Пчелар ocyден на kaзна од 15 илјади евра затоа што неговите пчeли кacнале човек

t

Пчелар од Охрид е осуден да плати 15.000 евра оти неговите пчели каснале охриѓанец во 2014. Според пресудата на Основниот суд од Охрид изречена после 8 години, лицето претрпело страв, а и имал физички и душевни болки, пренесува СДК.

Според пресудата, пчеларот се задолжува на тужителот да му исплати штета за претрпени физички болки од 300.000 денари, за претрпен страв од 200.000 денари и за претрпени душевни болки од 100.000 денари, како и трошоци во постапка од над 150.000 денари.

Настанот се случил од 2014, а пресудата е донесена после 8 години, што за пчеларите од Охрид е уште една апсурдност покрај, како што ја нарекоа, смешната постапка.

Извор: СДК

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови грозоморни детали за убиството на малата…

Министерот за внатрешни работи на Србија, Братислав…

Македонската репрезентативка Даниела Алексовска оди во финале…

Македонската репрезентативка во ММА  Даниела Алексовска денеска…

Семејно насилство во Центар: 67-годишната мајка ја…

Денеска во 02.40 часот во СВР Скопје,…

Србија има буџетски суфицит од 5,3 милијарди…

Во првите два месеци од 2024 година,…

Пронајден е починат маж кај гостиварското село…

МВР информира дека синоќа околу 22.55 часот…