Пpoблеми во СДСМ: Шилегов не се согласувал со дел од предлозите за министри

t

Поранешниот скопски градоначалник Петре Шилегов бил воздржан кон предлозите на Димитар Ковачевски за нови владини министри од редовите на СДСМ.

Како што неофицијално дознава Фокус, Шилегов денешната седница на Извршниот одбор изнел забелешки дека дел од предлозите за нови министри не треба да бидат на списокот.

Притоа, како што брифираат високи партиски избори, тој не издвоил конкретни имиња, но посочил дека некои од предложените кандидати во голема мера биле заслужни за поразот на изминативе локални избори.

Затоа, според него, ним не им било местото во новата влада, особено во ситуација кога, велат нашите соговорници, партијата почнала да напредува во Скопје.

После дискусијата на ИО, тој не гласал ниту „за“ ниту „против“ предлозите за членови на новата влада, додека на седницата на Централниот одбор воопшто не дискутирал.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Се грижиме за пензионерите, 30.000 денари…

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар…

Лукаревска очекува дека ДУИ ќе го поддржи…

Заменик претседателката на СДСМ во интервју за…

Маричиќ: Овие избори се борба за патот…

Овие избори се борба за патот кон…

Напади на новинари и злоупотреби на медиуми…

СДСМ го осудува нападот на новинарската екипа…

Петров: Неприфатливо е МТВ да биде партиска…

ДПМНЕ лиферуваат лажни анкети, коишто со документи…