Радев дециден: Нема во ЕУ без почитување на правата на македонските Бугари и нивно додавање во преамбулата на Уставот на Република Македонија

t

Бугарија активно работи и ја поддржува европската перспектива на своите соседи од Западен Балкан како најбезбедна мерка за безбедноста, стабилноста и економскиот напредок на регионот. Затоа, Бугарија очекува да постигне конкретни резултати на полето на економијата и поврзаноста, како и во однос на отворените билатерални прашања во дијалогот со Република Македонија. Ова го изјавил претседателот Румен Радев на работна средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и на Швајцарија, соопшти прес-службата на шефот на државата.

Позитивен знак е интензивирањето на билатералниот дијалог со нашиот југозападен сосед со надградба на досега постигнатото. Но, Бугарија не очекува нови гаранции, туку уставни гаранции за почитување на правата на македонските Бугари, со нивно додавање во преамбулата на Уставот на Република Македонија, заедно со наведените други делови на народите, рече Румен Радев.


Според него, тоа треба да се случи пред почетокот на преговорите за членство во ЕУ. Почитувањето на човековите права и исполнувањето на критериумите од Копенхаген за членство не може да се третира само како билатерално прашање меѓу Бугарија и Македонија, тие влијаат на основните европски вредности, не можат да се преговараат и се јасен показател за европската зрелост на Македонија.

Тешко е да се прифати тезата дека во парламентот на земја кандидат за членство во ЕУ нема 2/3 мнозинство за да се изрази силната политичка волја за постигнување полноправно членство, додаде Радев.

Исто така, би било необјасниво да се внесе во обединета Европа идеологијата на поранешните тоталитарни режими, смета бугарскиот претседател.

Како одговорна членка, Бугарија не сака да внесува отворени проблеми во ЕУ и очекува разбирање, солидарност и поддршка од своите европски сојузници за прашањето за европската интеграција на СРМ, додаде претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…

Османи: Особено ги ценам француските напори за…

Остварена средба со висока делегација од француското…

Македонија се соочува со негативни демографски трендови

Актуелните демографски трендови во РС Македонија не…

Османи: Претставена е успешната приказна на Македонија…

Руската агресија, исфрлањето на Русија од Организацијата…