Објавено на:

Разговараа Путин и Макрон: Како да се реши ситуацијата во Украина?

t

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти Кремљ.

Главна тема на разговорот, кој се одржа на иницијатива на Париз, беше ситуацијата во Украина.

Францускиот претседател Емануел Макрон во неколку наврати оствари телефонски разговори со Путин со цел подобрување на ситуацијата во Украина.

Двете страни не соопштија повеќе детали за разговорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…