Објавено на:

Разговараа Путин и Макрон: Како да се реши ситуацијата во Украина?

t

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти Кремљ.

Главна тема на разговорот, кој се одржа на иницијатива на Париз, беше ситуацијата во Украина.

Францускиот претседател Емануел Макрон во неколку наврати оствари телефонски разговори со Путин со цел подобрување на ситуацијата во Украина.

Двете страни не соопштија повеќе детали за разговорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон: Украина да не се радува премногу…

Францускиот претседател рече дека за време на…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…