Објавено на:

Разговараа Путин и Џонсон: Што ќе се случува во Украина?

t

Рускиот претседател Владимир Путин и британскиот премиер Борис Џонсон телефонски разговарале за ситуацијата во Украина и безбедносните гаранции кои Русија ги бара за себе, соопшти Кремљ.

Беше спроведена прилично детална размена на мислења во контекст на внатрешната криза во Украина и ситуацијата во врска со обезбедувањето долгорочни правни гаранции за безбедноста на Русија“, се вели во соопштението.

Во разговорот со Џонсон, Путин укажа на неподготвеноста на НАТО адекватно да одговори на загриженоста на Русија.

„Нагласена е неподготвеноста на НАТО да одговори адекватно на оправданите руски грижи, криејќи се зад повиците за таканаречената политика на „отворени врати“ на Алијансата, која е во спротивност со основните принципи на неделива безбедност“, се вели во соопштението.

Рускиот лидер го привлече вниманието на Џонсон на фактот дека Киев хронично ги саботира договорите од Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

Сиљановска ја поддржа Украина: Руската агресија ја…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчера ја прими…

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…