Ракија не е за секого: Прободен и претепан британски војник во Скопје

t

Британски војник бил нападнат за време на неговата посета на Македонија, пренесува Express.co.uk.

Жртвата, која сакала да остане анонимна, по судирот на Балканот во мај, е оставен со сериозни повреди. Тој тврди дека кралската воена полиција и локалната полиција не соработуваат меѓу себе, што ја запира истрагата.

Џош (не неговото вистинско име) бил во барот “Салун” во близина на центарот на Скопје, Македонија додека бил во посета на земјава на 11 мај оваа година. Тој пиел со пријателите кога група од четворица мажи за кои вели дека биле видно алкохолизирани влегле во барот со намера да се тепаат.

Откако ги слушнал како зборуваат на англиски, ги прашал од каде се,а тие му кажале на Џош дека се од Колчестер, во Есекс, рече тој – домот на борбениот тим на 16-та воздушна бригада.

Тој, исто така, рече дека мажите се идентификувале како членови на 16-та бригада за воздушни напади.

Потоа ги праша што ги довело во Скопје, а тие рекоа дека биле „распоредени овде на обука“.

Мажите биле облечени во маици на британската армија, тврди Џош. Сите беа атлетски градени, со кратка кафена коса, кавкаски.

Џош рече: „Откако разговарав со нив, тие веднаш беа физички застрашувачки и вербално агресивни – и така се однесуваа кон другите луѓе. Тие беа само таму за да најдат некој да се караат и да повредат“.

Џош „немаше интерес“ за агресивното однесување и затоа се пресели во задниот дел од барот. Кога тој и еден од неговите пријатели повторно го напуштиле барот петнаесет минути подоцна, рече тој, тие извршиле напад.

Џош рече дека еден од напаѓачите му ја напукнал главата на работ на тротоарот, оставајќи го со „навистина гаден потрес на мозокот, од кој сè уште страдам“ два месеци подоцна. Тој вели дека бил избоден и во левата рака со скршено пивско шише од страна на еден од мажите.

Според локалниот извештај од тоа време, расправијата се случила пред ресторан на ул. Свети Кирил и Методиј, на кратко пешачење од барот, околу 3.30 часот. Џош се сети дека има камери за видео надзор и многу очевидци – поради што верува дека тие побегнале по нападот.

По лекувањето во блиската болница, Џош отишол да го пријави инцидентот во полициската станица Беко во центарот на Скопје, пред да се јави во Британската амбасада во Македонија.

Но Џош рече дека локалната полиција известила негов пријател од областа дека единицата „не соработува“ со нивната истрага – тврдење што МО го оспорува. Извор од обвинителството во Македонија изјави дека нивната истрага се води против непознати лица, сугерирајќи дека тие не го добиле идентитетот на ниту еден потенцијален осомничен од британската армија.

На 18 мај, британската амбасада во Скопје соопшти дека обвинението „се сфаќа исклучително сериозно“. Писмо без датум од Рејчел Галовеј, амбасадорката на ОК во Македонија, му кажа на Џош дека локалните власти „остануваат надлежен орган за истрагата“.

Џош се вратил во Британија вечерта по инцидентот и отишол во болницата Гај и Сент Томас во Лондон, каде што вели дека се враќал во следните пет дена за да ја лекува раната од убодот со нож

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Верижен судир вечерва во Скопје! Учествуваа…

Верижен судар се случи вечерва во центарот…

Санкционирани 165 возачи во Скопје, најголем дел…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

(Видео) Со ваква младина треба да плачеме…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Скопјани на цела држава наплаќаат паркинг во…

Социјалните мрежи вријат заради информацијата дека за…