Објавено на:

Рама: Албанија нема претензии кон Грција

t

Албанија нема претензии кон Грција, рече премиерот на Албанија Еди Рама на почетокот на својот говор на средбата со Албанците во Атина, каде истакна дека „сте станавте наша гордост во овој дел од Европа“.

„Вие сте најголемиот, најсилниот, најубавиот доказ за оваа поврзаност со милиони нераскинливи нишки на два народа“.

Шефот на албанската влада во својот говор истакна дека на грчките државјани на Албанија не им е ускратено правото на глас или избор поради нивното етничко потекло.

„Ниту еден нивен проблем не се разликува од кој било проблем или проблем на албанските граѓани. Во ниту еден случај на етничките Грци албанската држава не им било ускратено правото на вера, јазик или сопственост. Никогаш не им било ускратено правото на глас поради нивното потекло“, продолжи тој.

Рама нагласи дека оваа сложеност на односите меѓу двете земји „не треба да се удави во водената лажица што ја носи секојдневната политика. Политиката мора да биде убедена дека нашите судбини се неразделни“.

Премиерот ги покани Грците да дојдат во Албанија не само да се одморат туку и да инвестираат.

„Грците биле, се и ќе бидат добредојдени во Албанија не само да се одморат, туку и да работат, да отвораат продавници, да основаат фирми, да отворат инвестициски линии за да имаат корист од многу понизок даночен режим отколку во Грција. Дури и Албанија е толку добредојдена за Грците што не им прави мака. Напротив, некој погрешно разбран грчки политичар кој доаѓа таму да протестира, а потоа доаѓа и ги губи изборите овде ги создава сите услови. Бујрум, како во вашиот дом“.

Тој нагласи дека Албанија нема претензии кон Грција, освен за почит.

„Заедно со Грците, вие Албанците сте Европејците на Грција. Албанија нема никакви претензии кон Грција, освен заемно почитување, взаемна грижа за сонародниците кои живеат во нашите две земји, меѓусебни односи на пријателство и добрососедство. Не само тоа, Албанија ја гледа Грција како природен стратешки партнер, или за прашањата што треба да се решат меѓу нас или за големите предизвици на оваа нова ера, можности, но и закани за Балканот, Европа и демократскиот свет. Ги гледаме како прекрасна причина да се зближиме и подобро да се запознаеме“.

Рама најави дека ќе се формира албанско-грчка стопанска комора.

Меѓу другото, шефот на владата рече дека Грците биле, се и секогаш ќе бидат добредојдени во Албанија, за посета, за живеење, па дури и за работа.

„Интервенцијата и меѓусебното поврзување на идниот пат за Грците и Албанците. На површината на културата, каде што информативните канали и социјалните мрежи го даваат лицето на дневните релации, нудејќи им на луѓето суфла и ракија, притискајќи го мозокот на граѓаните, како да има секојдневни проблеми меѓу Албанија и Грција. Надвор од кафулињата, надвор од медиумите, врската продолжува да биде продуктивна. Извозот во Грција се зголеми за ¼ повеќе“.

Рама од Грција рече дека двете земји за 30 години можеле да пожнеат повеќе успеси и да станат рефлективен пример за другите земји на Балканот. Рама рече дека 30 години изгледа како да едвај чекаме да го запалиме јорганот за болва.

„Имавме 30 години кога изгледа дека едвај чекаме да го запалиме јорганот поради болвата. Можевме да засадиме и да жнееме во овие 30 години уште многу плодови на заеднички успех, како соседи, пријатели, како сојузници, користејќи ги нашите можности, средства и енергии, за да ја зголемиме благосостојбата на нашите два народи, наместо да влегуваме од една сезона. циклус во друг, од ќорсокак до ќорсокак, каде што по есента доаѓа зимата и по пролетта која трае многу малку, летото никогаш не доаѓа“.

Тој на средбата со иселениците изјави дека Владата успеала да ги отвори преговорите за пензискиот договор со Грција.

Рама изјави и дека доколку досега Албанците во Грција имале проблеми со дозволата за престој, Владата работи и во оваа насока, најавувајќи дека веќе е отворен дијалог со грчката влада, изразувајќи целосна увереност дека овој проблем ќе има решение.

„Успеавме да ги отвориме преговорите за пензискиот договор со Грција“, ја даде оваа вест премиерот Рама при говорот на средбата со албанските имигранти во Атина, додавајќи; „Го отворивме дијалогот за прашањето за дозволата за престој.

Рама повика и да се решат прашањата меѓу двете држави како Европејци.

„Со Албанија, декретот на законот за војна и неговите последици остануваат на сила денес цел ден, иако во 1998 година и двете земји го одобрија договорот за пријателство. Како е тоа можно?, рече Рама.

Рама го затвори својот говор со почит кон неговиот грчки колега Киријакос Митостакис, цитирајќи ги стиховите на Наим Фрашери. „Почитуван Киријакос, Наим Фашери ја напиша својата песна на грчки јазик, вистинската желба на Албанците. Сакаме да живееме во хармонија со сите наши соседи. Доста е со страдањата и тиранијата низ кои поминавме. Голема благодарност од мене, Албанците од Грција. Да живее Албанија и демократска Европа. Господ да ги благослови Албанците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еден загина, еден е тешко повреден…

Едно лице е убиено, а друго тешко…

Тројца се од Македонија: 19 aлбански репрезентативци…

Кога ќе се погледнат личните карти на…

Таравари: Северна Македонија нема друга алтернатива освен…

Претседателот на Алијснса за Албанците, Арбен Таравари,…

Пожар избувна во централна Грција, се заканува…

Голем пожар избувна во средата вечерта во…

Камерите забележиле како девојчето влегува во кола,…

Малата Василики Николопоулу(11) исчезна во неделата вечер…