Рама: Ги поддржуваме напорите на САД за нормализација на односите Србија-Косово

t

Албанскиот премиер Еди Рама најави дека од особено значење е најавената посета на американскиот државен секретар Ентони Блинкен на Тирана, потсетувајќи дека Албанија безрезервно ги поддржува напорите на Европската унија и САД за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.
Рама преку Фејсбук изјави дека Блинкен во Тирана ќе најде сојузничка земја посветена на мирот, демократската стабилност и сеопфатната соработка во овој регион.

„Албанија им подаде рака на пријателство на сите свои соседи во регионот и без никакви резерви ги поддржува напорите на Европската унија и САД за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, како неоспорен стратешки клуч за безбедноста и развојот. и благосостојбата на заедницата на нашите народи во срцето на Европа, каде што минатото е полно со трагедии, конфликти и назадување, мора еднаш засекогаш да отстапи место за иднината полна со можности, партнерства и напредок“, рече Рама. .

Тој додаде дека Албанија е посветена земја на НАТО, членка на Евро-атлантската алијанса, подготвена да продолжи со сеопфатни инвестиции во зголемување на одбранбените капацитети, во тесна соработка со САД.

„Албанија е континуирано подготвена да ангажира нови војници и ресурси, како дел од колективната посветеност на сите земји-членки за зајакнување на НАТО, во одбрана на неотуѓивите вредности кои ја отелотворуваат самата причина за постоењето на нашата демократска заедница. „Нашата земја е на страната на САД во борбата против тероризмот и се спротивставува на секој привид на тоталитаризам, а државниот секретар ќе ја најде Албанија безрезервно решена да ја поддржи борбата на пријателска Украина за нејзина слобода и опстанок“, рече Рама.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

 2.200 лица се пријавиле за работа во…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека…

Продолжува потрагата по телото на Данка, притвор…

Потрагата по телото на убиената двегодишна Данка…

Нов рекорд за албанскиот туризам: 1,7 милиони…

Премиерот на Албанија, Еди Рама преку објава…

Вучиќ: СНС има историски највисок рејтинг од…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави…

Косово ќе испрати два пакети воена помош…

Косовскиот министер за одбрана Ејуп Маќедонци денеска…