Објавено на:

Растат тензиите и на исток: Ќе предизвика ли Тајван вооружeн кoнфликт меѓу Кина и САД

t

Kинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, во интервју за американската радио станица НПР порача дека поддршката на Вашингтон за аспирациите за независност на Тајван се закана за оружен конфликт меѓу САД и Кина.

Доколку тајванските власти, охрабрени од САД, продолжат на патот кон независност, тоа најверојатно ќе ги вовлече Кина и САД во оружен конфликт – истакна Чин.

Дипломатот го нарече Тајван „најголемото буре барут“ во односите меѓу Пекинг и Вашингтон. Тој нагласи дека Кина е посветена на мирно обединување со островот, но нема да се откаже ни од воените средства, ако биде приморана на такво нешто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…

Портпаролот на кинеското МНР ги обвини САД…

Кинеското МНР објави фотографија од седумте „подвизи“…

Тајван се жали: Кина пратила 51 авион…

Тајванските оружени сили денеска забележале како кон…

Кинескиот амбасадор во Лондон: Независност на Тајван…

Амбасадорот на Кина во Обединетото Кралство предупреди…