Објавено на:

Рајбухин несакајќи го откри рускиот план: Рубљата ќе стане светска резервна валута?

t

Сергеј Рјабухин, заменик-претседател на Комитетот за буџет и финансиски пазари на Советот на Федерацијата, верува дека рубљата дала понуда за светската резервна валута.

Главната работа вели тој е следна:

– Русија може да генерира рекордни приходи по промената на правилата на игра на пазарот на гас, одбивајќи да зависи од доларот и еврото.

  • Светските финансиски аналитичари сведочат дека рубљата во моментов е потценета за околу 2 до 2,5 пати.
  • Вкупниот светски долг достигнува 300 трилиони долари, а годишното светско производство на производи што се продаваат не надминува 85 трилиони долари. Тоа значи дека долговите се 3,5 пати поголеми од обемот на производството. Тоа е причината за светските кризи, кои најчесто резултираат со војни, па Американците бараат причина да започнат војни.
  • Одлуката на претседателот Путин ќе работи на зајакнување на рубљата: за разлика од еврото и доларот, таа е поддржана од стокови ресурси. Претседателот Путин презеде одлучувачки чекор како одговор на методот на крадци што Западот го покажа со текот на времето.
  • Потребно е совладување на елементите на светската трговија со национални валути. Лесно е да се направи ова со индекс со повеќе ставки. Потребна е едноставно политичка волја на лидерите на земјите вклучени во интеграциската соработка со Русија – од Евроазиската економска унија, БРИКС, ШОС, а тоа е веќе половина од светската трговија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курсна листа на НБРМ: Видете колку вредат…

Според курсната листа на НБРМ средниот курс…

Расте притисокот врз Москва: Руската рубља паѓа

Руската централна банка нагло ги зголеми каматните…

„Русија подготвена да преземе улога во новиот…

Русија, заедно со членките на БРИКС и…

Курсна листа на НБРМ: Еве колку чинат…

Според курсната листа на НБРМ средниот курс…

Русија воведува дигитална рубља

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот…