Регистриран првиот случај на вирусот BA.2 во Хрватска

t

Во Хрватска е откриена подваријанта на омикрон вирусот BA.2, потврдија денеска од хрватскиот Завод за јавно здравје.

Присуството на подваријантата на омикрон за загрепската телевизија N1 го потврди и заменик директорката на Заводот, Ивана Павиќ-Шиметин.

Станува збор, рече таа, за еден потврден случај.

Два случаја со овој подвид на омикрон во четвртокот беа регистрирани во Словенија.

Британската агенција за јавно здравје неодамна откри повеќе од 400 случаи на подвидови на омикрон, во првите 10 дена од јануари, наведувајќи дека BA.2 е откриен уште во 40 земји, вклучувајќи ги Индија, Данска и Шведска, каде што има најмногу од овие подвидови.

Подваријантата на омикрон BA.2 го доби прекарот „стелт омикрон“ бидејќи било потешко да се открие.

Во Хрватска е откриена подваријанта на омикрон вирусот BA.2, потврдија денеска од хрватскиот Завод за јавно здравје.

Присуството на подваријантата на омикрон за загрепската телевизија N1 го потврди и заменик директорката на Заводот, Ивана Павиќ-Шиметин.

Станува збор, рече таа, за еден потврден случај.

Два случаја со овој подвид на омикрон во четвртокот беа регистрирани во Словенија.

Британската агенција за јавно здравје неодамна откри повеќе од 400 случаи на подвидови на омикрон, во првите 10 дена од јануари, наведувајќи дека BA.2 е откриен уште во 40 земји, вклучувајќи ги Индија, Данска и Шведска, каде што има најмногу од овие подвидови.

Подваријантата на омикрон BA.2 го доби прекарот „стелт омикрон“ бидејќи било потешко да се открие.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Короната се враќа во Србија: 555 случаи…

555 нови случаи на корона вирус се…

Трагедија: Матурант почина на екскурзија во Прага

Матурант од гимназијата „Мате Балотa“ од Пореч…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Угостител од Хрватска нуди 2.000 евра плата…

Ресторан од централна Истра, чиј објект работи…

Македонец и Босанец ограбиле жена од старечки…

Загрепската полиција ја завршила истрагата за 29-годишен…