Бил и вakциниран: Регистриран првиот случај на гpип и kopoна во исто време во Македонија

t

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од страна на ПЗУ Синлаб до Институтот за јавно здравје е доставена информација за детектиран еден случај на флурон, (комбинирана инфекција со вирусот на грип и коронавирусот) кај 26 годишен пациент од општина Зајас.

Според епидемиолошката анкета, пациентот со коинфекција Ковид19/Инфлуенца А, непосредно пред 31.12.2021 година се вратил од САД и според неговите кажувања таму примил вакцина за Ковид 19, односно се ревакцинирал неколку дена пред да пристигне во РСМ. Пациентот е упатен на домашно лекување, бидејќи засега нема тешка клиничка слика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чистотата е половина здравје, а ова е…

Чистотата е половина здравје, а ова е…

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…

Салиу: Благодарам за безрезервната поддршка, вистината ќе…

Продолжуваме со бескомпромиска борба, порача на Фејсбук…

За многу години: Денеска се празнува Светиот…

Тој е благовесникот на воплотувањето на Синот…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…