Резултатите од пописот го поделија ВМРО-ДПМНЕ

t

ВМРО-ДПМНЕ контра експратеникот Илија Димовски дали партијата го признава или не пописот.

-Секој оној што се занимава со признавање или непризнавање на пописот од политичките партии сметаме дека ја промашува поентата и само прави нова манипулација од политичка гледна точка или можеби нова поделба помеѓу населението. Државниот завод за статистика, според Законот, има обврска да ги објави бројките во Службен весник и тоа ќе биде направено, но начинот на кој се спроведени или обработени податоците и неуспехот да се дефинираат тие 7,2 отсто ги прави бројките некомплетни – изјави Луке Галески директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Димовски во гостување на 24 анализа, но и преку објави на Фејсбук констатира дека пописот е неточен и дека треба нов попис.

Повеќе на Слободен Печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Инцидент: Насилници од ДПМНЕ нападнаа доставувач на храна

Насилници нападнаа доставувач на храна за време…

(Видео) НОВА БОМБА НА ФУРКАН САЛИУ! Втор…

Новинарот Фуркан Салиу денеска објави втор дел…

Петров: Неприфатливо е МТВ да биде партиска…

ДПМНЕ лиферуваат лажни анкети, коишто со документи…

(Фото) Андонов: Се уште ја чекам одлуката…

Почитувани, ја информирам целата македонска јавност дена…

СДСМ: Со ДПМНЕ безбедносната состојба во земјата…

Се влошува безбедносната состојба во Македонија. Само…