Рекорден број новозapaзени во Бугарија

t

Рекорден број од 7.062 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Бугарија во последните 24 часа, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата.

Претходно, најголем дневен број на новозаразени беше регистриран во октомври, кога во таа земја сè уште доминираше делта варијантата на коронавирусот.

Од последното намалување, 89 лица починаа, со што вкупниот број на жртви на Ковид достигна 19.761, пренесува Ројтерс.

Во болниците има повеќе од 5.200 лица, од кои 580 се на интензивна нега.

Здравствените власти најавија дека зголемувањето на хоспитализациите може да доведе до нови ограничувања во Бугарија, која е земја со најниска стапка на вакцинација во Европската унија, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Бугарија: Девојче почина за време…

Ученичка од англиската гимназија во Бургас починала…

Се работи на инвестиција на нов гасовод…

Сите влади работат во специфични услови зашто…

(Видео) Траги-комедија, нашите цариници се корумпирани ама…

Дека Бугарија е корумпирана држава знае и…

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…