Рекордни 50.126 новозapaзени во Грција

t

Рекорден број новозаразени со корона вирусот е регистриран во Грција – 50.126, покажуваат податоците на грчката здравствена агенција.

Претходниот рекорд од 40.560 случаи беше поставен на 31 декември, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Во последните 24 часа во Грција од корона вирусот почина 61 лице.

Од почетокот на епидемијата на коронавирус, во земјава се заразени 1.344.923 лица, додека 21.053 починале.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…