Рекордни 50.126 новозapaзени во Грција

t

Рекорден број новозаразени со корона вирусот е регистриран во Грција – 50.126, покажуваат податоците на грчката здравствена агенција.

Претходниот рекорд од 40.560 случаи беше поставен на 31 декември, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Во последните 24 часа во Грција од корона вирусот почина 61 лице.

Од почетокот на епидемијата на коронавирус, во земјава се заразени 1.344.923 лица, додека 21.053 починале.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

90% од светската популација има стекнато имунитет…

Според директорот на вонредни ситуации во СЗО,…

Мицотакис: Грција е извозник на енергетската безбедност…

Енергетските соработки во регионот, односно гасоводот ТАП,…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

20 лица починале поради грешка во лабораторија…

Англиската владина агенција одговорна за справување со…

(Документи) Центарот за македонски јазик во Грција…

После долго време Македонците, особено Македонците од…