Објавено на:

Реприза: Бугарија повторно не може да состави Влада

t

Поминаа две недели од последните прелиминарни парламентарни пребројувања, кои ве определија да бидете прва политичка сила. Ви честитам за овој резултат, кој ве оптовари со одговорноста да формирате мнозинство и да формирате влада. Ова го изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев на консултациите со ГЕРБ – СДС.

Продолжуваат да се прават анализи и се поставуваат неколку прашања – зошто Бугарите масовно не излегоа да гласаат? Каков е напредокот во преговорите и како ги оценувате можностите за формирање влада, праша Радев.

„Нискиот одѕив на гласачите е нешто што ги загрижува сите. Постои чувство на презаситеност и натпревар меѓу партиите поради честите избори. Резултатите на ГЕРБ се добри, водиме со 11% пред нашиот директен ривал. Партиите не можат да излезат од своите предизборна реторика Се чини дека доаѓаат избори, но последните и претпоследни поставуваат услови и црвени линии.Сега се чини дека практично нема начин да се формира влада. Ова го изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов.

Според него, нема начин да се формира влада со вториот и третиот мандат. „Гласачите на ГЕРБ-СДС не сакаат таа да победи, туку да добие Денков и/или експерти. Не сакаат некој друг да не претставува. Не сакаат претпоследниот да каже што да правиме не гледам како може нешто да се случи со никого освен со првиот мандат Ќе направиме повеќе напори, но ИТН веќе кажа дека тоа не е можно со првиот и вториот мандат Мора да размислуваме за 4-годишна влада и да составиме заедно влада, рече Борисов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

(Документи) Има ли „маж“ во ОЈО кој…

Треба талент да имаш... Како со професорска…

Грците да не се секираат, „северна“ си…

Грците да не се секираат, „северна“ си…

Враќањето на оградата во Влада беше неопходно,…

Првиот вицепремиер и министер за животна средина…