Објавено на:

Реприза на Азовстал: Нацистите во фабриката “Азот” вадат бели знамиња, вели потполковник од ЛНР

t

Украинските милитанти кои се засолниле во фабриката „Азот“ во Северодонецк почнуваат да преговараат и да истакнуваат бели знамиња во некои области, нивната ситуација е тажна, изјави потполковникот на Народната милиција на Народна Република Луганск, Андреј Мароко.

„Милитантите буквално ја палат земјата под нивните нозе, се разбира, што ги тера да фрлаат бели знамиња за да водат некакви преговори“, изјави Мароко за „Канал еден“.

Тој додаде дека војниците на ЛНР комуницираат со некои украински команданти на отворени фреквенции и дека нивната ситуација сега е „тажна“, бидејќи нивната команда ги напуштила.

Неодамна, додаде Мароко, милитантите се обидоа да воспостават резерви преку реката кај Северодоњецк со помош на сплавови и мали чамци, но тоа беше „капка во океанот“.

„Сето ова ги принудува овие милитанти да преговараат“, заклучил потполковникот, не откривајќи детали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови детали за корупцискиот скандал во Европскиот…

Мароканскиот амбасадор во Полска е обвинет за…

Израел ги повлече и дипломатите од Јордан,…

Израел ги повлече сите свои дипломати од…

Блинкен разговараше со мароканскиот МНР: Мароко поддржува…

Насер Бурита, министер за надворешни работи, африканска…

Мароко ја одбива хуманитарната помош од ОН,…

Понудите за хуманитарна помош за Мароко станаа…